TransferReady.co.uk
  • Home
  • Worksheets
  • Games
  • 2024 SEAG
  • Testimonials
  • Advice
    • Previous AQE scores required for admission to NI grammar schools
    • Previous GL scores required for admission to NI grammar schools

TransferReady_SEAG_1_Sample_Paper-5

Spelling of the Day

TransferReady Spelling of the Day
privilege a special right or advantage [Hint: Breaks down to priv-il-ege]

Daily Maths Challenge

TransferReady Daily Maths Challenge
A bag of 5 oranges cost £1.60. A bag of 6 apples cost £1.80. How much is one piece of each?

Answers below … no peeking

Daily challenges on Social

Follow @TransferReady

Join the Parents’ List

Which test are you interested in?

Search TransferReady

My Cart

Daily Maths Challenge Answer

Daily Maths Challenge - ANSWER
An orange costs 32p and an apple costs 30p. One of each would be 62p.
Parents’ List

Which test are you interested in?

Tweets by TransferReady
Copyright © TransferReady, 2025